The PSMN2R6-40YS is a 40V N-Channel MOSFET with a continuous drain current of 100A. It features a maximum operating temperature of 175°C and a minimum operating temperature of -55°C. The device is packaged in a SOT-669 plastic LFPAK-4 package and is RoHS compliant. It is not SVHC compliant. The MOSFET has an input capacitance of 3.776nF and a threshold voltage of 3V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
NXP PSMN2R6-40YS technical specifications.
| Package/Case | SOT-669 |
| Continuous Drain Current (ID) | 100A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 40V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20V |
| Height | 1.1mm |
| Input Capacitance | 3.776nF |
| Length | 5mm |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 131W |
| Mount | Surface Mount |
| Power Dissipation | 131W |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Threshold Voltage | 3V |
| Turn-Off Delay Time | 46ns |
| Turn-On Delay Time | 24ns |
| Width | 4.1mm |