NXP PSMN7R0-30YL MOSFET Transistor, N Channel, 65 A, 30 V, 4.92 mohm, 10 V, 1.7 V
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
NXP PSMN7R0-30YL technical specifications.
| Package/Case | SOT-669 |
| Continuous Drain Current (ID) | 76A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20V |
| Height | 1.1mm |
| Input Capacitance | 1.27nF |
| Length | 5mm |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 51W |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Cut Tape |
| Power Dissipation | 51W |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Threshold Voltage | 1.7V |
| Turn-Off Delay Time | 30ns |
| Turn-On Delay Time | 24ns |
| Width | 4.1mm |