Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the NXP PXAG49KFA datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Access Time | 30us |
| Package/Case | SOT-187 |
| Data Bus Width | 16b |
| Frequency | 30MHz |
| Interface | UART |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Frequency | 30MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 64KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Number of I/Os | 32 |
| Number of Programmable I/O | 32 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Package Quantity | 26 |
| Packaging | Rail/Tube |
| RAM Size | 2KB |
| Resistance | 2000R |
| RoHS Compliant | No |
| Series | XA |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for NXP PXAG49KFA to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.