The PZ1418B30U,114 is a NPN bipolar junction transistor with a collector base voltage of 40V and a maximum collector current of 4A. It has a maximum power dissipation of 45W and can operate in temperatures ranging from -65°C to 200°C. The transistor is mounted using flanges and screws. It is available in bulk packaging with a quantity of 500 units.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Collector Base Voltage (VCBO) | 40V |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 15V |
| Collector-emitter Voltage-Max | 15V |
| Continuous Collector Current | 4A |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 3V |
| Gain | 8.4dB |
| Max Collector Current | 4A |
| Max Operating Temperature | 200°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 45W |
| Mount | Flanges, Screw |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | NPN |
| Radiation Hardening | No |
| Transition Frequency | 1.6GHz |
| RoHS | Compliant |