Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the NXP S912XEQ512J3MAAR datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | PQFP |
| Data Bus Width | 16b |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Interface | I2C, SPI, CAN, SCI |
| Max Frequency | 50MHz |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Memory Size | 512KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Number of Programmable I/O | 59 |
| Number of Timers/Counters | 25 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RAM Size | 32KB |
| RoHS Compliant | Yes |
| Watchdog Timer | Yes |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for NXP S912XEQ512J3MAAR to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.