NXP SPC5633MF1MLU60 technical specifications.
| Package/Case | LQFP |
| Data Bus Width | 32b |
| Frequency | 60MHz |
| Interface | SPI, CAN, UART, USART, LIN, SCI, EBI/EMI |
| Max Frequency | 60MHz |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 400mW |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Memory Size | 1024KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of I/Os | 80 |
| Number of Programmable I/O | 80 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Operating Supply Voltage | 5V |