The TDA18250HN/C1,551 is a surface mount SIL packaged IC with a maximum frequency of 1.002GHz and a minimum frequency of 42MHz. It operates on an operating supply voltage of 3.3V and is packaged in a tray with 260 units. The device is RoHS compliant and not radiation hardened.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SIL |
| Max Frequency | 1.002GHz |
| Min Frequency | 42MHz |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Package Quantity | 260 |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |