Tuners Tuner IC 864MHz 40-Pin HVQFN EP T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Function | Tuner IC |
| Minimum Frequency | 45MHz |
| Maximum Frequency | 864MHz |
| Min Operating Supply Voltage | -0.3V |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Max Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Modulation Technique | QAM |
| Typical Noise Figure | 5.5dB |
| Max Operating Temperature | 110°C |
| Pin Count | 40 |
| Package/Case | HVQFN EP |
| Package Family Name | QFN |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |