Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the NXP TEA1751T/N1 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOIC |
| Length | 10mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 600mW |
| Max Supply Voltage | 23V |
| Min Supply Voltage | 21V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Current | 1.2A |
| Output Voltage | 11V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 600mW |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for NXP TEA1751T/N1 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
