The TEF6686HN/V102Y is a RF tuner IC from NXP, operating within a frequency range of 65 to 108 MHz. It can handle an operating supply voltage of 3.3V and a maximum supply current of 48mA. The device is designed to function within a temperature range of -40°C to 85°C. It is available in tape and reel packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the NXP TEF6686HN/V102Y datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Current - Receiving | 37mA |
| Max Frequency | 108MHz |
| Min Frequency | 65MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Current | 48mA |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for NXP TEF6686HN/V102Y to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.