The TFF11139HN/N1X is a clock generator IC from NXP, operating within a temperature range of -40°C to 85°C. It features a maximum supply voltage of 3.6V and a minimum supply voltage of 3V. This lead-free device is RoHS compliant and available in a tape and reel packaging with 1500 units per package. It has a maximum frequency of 14.1GHz and a supply current of 100mA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the NXP TFF11139HN/N1X datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Input | Clock |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Frequency | 14.1GHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Package Quantity | 1500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| PLL | Yes |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Current | 100mA |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for NXP TFF11139HN/N1X to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.