The Omron A165L-JYA-24D-1 is a 30V 5A SPDT panel mount pushbutton switch with a contact current rating of 10mA and a maximum operating temperature of 55°C. It features a lead-free construction and is rated for IP65 and IP66 water resistance. The switch has a mechanical life of 200,000 cycles and an electrical life of 100,000 cycles. It is available in a bulk packaging with a package quantity of one.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Omron A165L-JYA-24D-1 technical specifications.
| Contact Current Rating | 10mA |
| Current Rating | 5A |
| Electrical Life | 100000Cycles |
| Illumination Color | Yellow |
| Illumination Type | LED |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 24mm |
| Max Operating Temperature | 55°C |
| Mechanical Life | 200000Cycles |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Mount | Panel, Front |
| Orientation | Vertical |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Ratings | IP65, IP66, Water Resistant, Dust Tight |
| Series | A16 |
| Switch Function | On-On |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 125V |
| DC Rated Voltage | 30V |
| Width | 18mm |