Omron A22L-TA-24A-11A technical specifications.
| Actuator Type | Round, Button |
| Contact Current Rating | 10mA |
| Current Rating | 10A |
| Electrical Life | 500000Cycles |
| Illumination Color | Blue |
| Illumination Type | LED |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 55°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Mount | Panel, Front |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Ratings | IP65, Water Resistant, Dust Tight |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | A22 |
| Termination | Screw |
| Throw Configuration | SPST, DPST |
| Voltage Rating (AC) | 110V |
| DC Rated Voltage | 24V |