Omron A22L-TG-24A-11M technical specifications.
| Actuator Color | Green |
| Actuator Type | Round, Button |
| Approvals | UL, CE |
| Contact Current Rating | 10mA |
| Current Rating | 10A |
| Depth | 30mm |
| Electrical Life | 500000Cycles |
| Illumination Color | Green |
| Illumination Type | LED |
| Lead Free | Lead Free |
| Life (Hours) | 500000Hour |
| Max Current Rating | 10A |
| Max Operating Temperature | 55°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 440V |
| Max Voltage Rating (DC) | 380V |
| Mechanical Life | 5000000Cycles |
| Mount | Panel, Front |
| Number of Poles | 1 |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Ratings | IP65, Water Resistant, Dust Tight |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | A22 |
| Termination | Screw |
| Throw Configuration | SPST, DPST |
| Voltage Rating (AC) | 440V |
| DC Rated Voltage | 24V |