The Omron A22L-TY-24-02M is a 24V 10A panel mount DPST on-mom switch with a maximum operating temperature of 55°C. It features a current rating of 10A and an electrical life of 500,000 cycles. The switch is rated for IP65, making it water resistant and dust tight. It is suitable for use in a variety of applications, including those with a minimum operating temperature of -20°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Omron A22L-TY-24-02M technical specifications.
| Actuator Type | Round, Button |
| Current Rating | 10A |
| Electrical Life | 500000Cycles |
| Max Operating Temperature | 55°C |
| Mechanical Life | 5000000Cycles |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Mount | Panel, Front |
| Series | A22 |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination | Screw |
| Throw Configuration | DPST |
| Voltage Rating (AC) | 110V |
| DC Rated Voltage | 24V |