Omron A22R-TR-10M technical specifications.
| Actuator Type | Round, Button |
| Approvals | UL |
| Current Rating | 10A |
| Electrical Life | 500000Cycles |
| Life (Hours) | 3000000Hour |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Mechanical Life | 3000000Cycles |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Mount | Panel, Front |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Ratings | IP65, Water Resistant, Dust Tight |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | A22R |
| Switch Function | Off-Mom |
| Termination | Screw |
| Throw Configuration | SPST |
| Voltage Rating (AC) | 120V |
| DC Rated Voltage | 24V |