Omron A22RS-2M-10 technical specifications.
| Actuator Type | KNOB TYPE |
| Approvals | UL |
| Current Rating | 10A |
| Depth | 71mm |
| Electrical Life | 500000Cycles |
| Illumination Type | Non-Illuminated, Illuminated |
| Index Angle | 28° |
| Length | 29.8mm |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Mechanical Life | 300000Cycles |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Mount | Panel |
| Number of Poles | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | No |
| Series | A22RS |
| Switch Function | Off-On |
| Termination | Screw |
| Throw Configuration | SPST |
| Voltage Rating (AC) | 240V |
| Width | 36mm |