Omron D3V-16G2-1C25-K technical specifications.
| Actuator Material | Stainless Steel |
| Actuator Type | HINGE LEVER |
| Approvals | UL, CSA |
| Contact Current Rating | 16A |
| Contact Material | Silver |
| Current Rating | 16A |
| Depth | 10.3mm |
| Electrical Life | 100000Cycles |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 48.4mm |
| Max Current Rating | 16A |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 250V |
| Mechanical Life | 10000000Cycles |
| Mount | Chassis Mount, Screw |
| Number of Poles | 1 |
| Operating Force | 1.23N |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Ratings | IP40 |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Series | D3V |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination | Quick Connect |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 250V |
| DC Rated Voltage | 30V |
| Width | 27.8mm |