Omron E2EC-C1R5D1 technical specifications.
| Body Material | Brass |
| Height | 10.3mm |
| Length | 5mm |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Supply Voltage (DC) | 30V |
| Min Supply Voltage (DC) | 10V |
| Max Supply Voltage | 30V |
| Min Supply Voltage | 10V |
| Mount | Panel |
| Nominal Supply Current | 13mA |
| Operating Supply Voltage | 24V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Ratings | IP67 |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Response Frequency | 1.5kHz |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sensing Distance | 1.5mm |
| Sensing Method | Inductive |
| Series | E2E |
| Shielding | Shielded |
| Termination | Cable Leads |
| Width | 8mm |