Omron E2K-C25MF2 technical specifications.
| Body Material | Plastic |
| Height | 34mm |
| Length | 82mm |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Supply Voltage (DC) | 40V |
| Min Supply Voltage (DC) | 10V |
| Max Supply Voltage | 40V |
| Min Supply Voltage | 10V |
| Mount | Panel |
| Operating Supply Current | 15mA |
| Operating Supply Voltage | 24V |
| Output Configuration | PNP |
| Output Type | PNP |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Ratings | IP66 |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Response Frequency | 70Hz |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sensing Distance | 25mm |
| Sensing Method | Capacitive |
| Series | E2K |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | Cable Leads |
| Touchscreen | Capacitive |
| Width | 34mm |