Omron E3F2-DS10C4-M technical specifications.
| Package/Case | Axial |
| Max Operating Temperature | 55°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Supply Voltage | 30V |
| Min Supply Voltage | 10V |
| Mount | Panel |
| Operating Supply Current | 25mA |
| Operating Supply Voltage | 24V |
| Output Configuration | Dark-On |
| Output Type | NPN |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Sensing Distance | 3.937inch |