Omron E3F2-DS10C4-N technical specifications.
| Approvals | CE |
| Body Material | ABS |
| Package/Case | Axial |
| Diameter | 16.4mm |
| Height | 64.9mm |
| Lead Free | Contains Lead |
| Lead Length | 2m |
| Length | 24mm |
| Material | ABS |
| Max Operating Temperature | 55°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Supply Voltage (DC) | 30V |
| Min Supply Voltage (DC) | 10V |
| Max Supply Voltage | 30V |
| Min Supply Voltage | 10V |
| Max Voltage Rating (DC) | 30V |
| Mount | Panel |
| Operating Supply Voltage | 24V |
| Output Configuration | Dark-On |
| Output Current | 100mA |
| Output Type | NPN |
| Package Quantity | 1 |
| Ratings | IP67, IP66 |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Response Time | 2.5ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sensing Distance | 3.937inch |
| Series | E3F2 |
| Touchscreen | Infrared (IR) |
| Width | 24mm |