The Omron E3F2-DS30B41-M is a photoelectric sensor with a radial package, operating within a temperature range of -25°C to 55°C. It has a maximum operating supply current of 30mA and a supply voltage of 24V. The sensor is designed for dark-on operation and is available in bulk packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Omron E3F2-DS30B41-M technical specifications.
| Package/Case | Radial |
| Max Operating Temperature | 55°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Operating Supply Current | 30mA |
| Operating Supply Voltage | 24V |
| Packaging | Bulk |
| Sensing Distance | 11.811inch |