Omron E3F2-DS30B41-M1-M technical specifications.
| Package/Case | Radial |
| Load Current | 100mA |
| Max Operating Temperature | 55°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Supply Voltage | 30V |
| Min Supply Voltage | 10V |
| Mount | Panel |
| Operating Supply Voltage | 24V |
| Output Configuration | Dark-On |
| Output Type | PNP |
| Package Quantity | 1 |
| Ratings | IP67 |
| Response Time | 2.5ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sensing Distance | 11.811inch |