Omron E3F2-DS30C4-P1 technical specifications.
| Max Operating Temperature | 55°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Supply Voltage (DC) | 30V |
| Min Supply Voltage (DC) | 10V |
| Max Supply Voltage | 30V |
| Min Supply Voltage | 10V |
| Mount | Panel |
| Operating Supply Current | 30mA |
| Operating Supply Voltage | 24V |
| Output Configuration | Dark-On |
| Output Current | 100mA |
| Output Type | NPN |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sensing Distance | 11.811inch |