Omron EE-SY1200 technical specifications.
| Package/Case | SMD/SMT |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 30V |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 30V |
| Collector-emitter Voltage-Max | 30V |
| Fall Time | 30us |
| Forward Current | 50mA |
| Height | 1.9mm |
| Input Current | 50mA |
| Length | 3.2mm |
| Max Breakdown Voltage | 30V |
| Max Collector Current | 20mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Power Dissipation | 50mW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Output Current | 20mA |
| Output Type | Phototransistor |
| Output Voltage | 30V |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Response Time | 30us |
| Reverse Voltage (DC) | 4V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sensing Distance | 4mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Wavelength | 940nm |
| Width | 1.1mm |