The G2A-432A-US-AC115/120 is a general purpose power relay from Omron with a non-latching coil type and a contact current rating of 500mA. It operates at a maximum temperature of 40°C and a minimum temperature of -10°C. The relay is socketable and has a 4PDT throw configuration. It is packaged in bulk and has a termination of plug.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Omron G2A-432A-US-AC115/120 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (AC) | 120V |
| Contact Current Rating | 500mA |
| Contact Material | Gold, Silver |
| Max Operating Temperature | 40°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Mount | Socketable |
| Operate Time | 15ms |
| Packaging | Bulk |
| Relay Type | General Purpose |
| Release Time | 15ms |
| Series | G2A |
| Termination | Plug |
| Throw Configuration | 4PDT |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Omron G2A-432A-US-AC115/120 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.