Omron G2R-1-AC50 technical specifications.
| Coil Current | 18mA |
| Coil Resistance | 1.13kR |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (AC) | 50V |
| Contact Current Rating | 10A |
| Contact Material | Silver |
| Max Current Rating | 10A |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 380V |
| Max Voltage Rating (DC) | 125V |