Omron G2R-1A-ASI-DC12 technical specifications.
| Coil Current | 43.6mA |
| Coil Power | 530mW |
| Coil Resistance | 275R |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 12V |
| Contact Current Rating | 10A |
| Contact Material | Tin, Silver |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Current Rating | 10A |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 380V |
| Max Voltage Rating (DC) | 125V |