Omron G2R-1A-E-DC12 technical specifications.
| Approvals | UL, CSA, VDE, CE |
| Coil Current | 43.6mA |
| Coil Resistance | 275R |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 12V |
| Contact Current Rating | 16A |
| Contact Material | Silver |
| Current Rating | 16A |
| Depth | 13mm |
| Height | 25.5mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 29mm |
| Max Current Rating | 16A |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 380V |
| Max Voltage Rating (DC) | 125V |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Number of Contacts | 1 |
| Operate Time | 15ms |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Tray |
| Power Consumption | 530mW |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Relay Type | General Purpose |
| Release Time | 5ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | G2R |
| Switching Current | 16A |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | SPST |
| Voltage Rating (AC) | 380V |
| DC Rated Voltage | 125V |
| Weight | 17g |
| Width | 13mm |