The G2R-2B4DC12 is a general purpose relay from Omron with a 12V DC coil voltage rating and a maximum operating temperature of 70°C. It has a contact current rating of 5A and a coil power consumption of 530mW. The relay is available in a through hole package and has a non-latching coil type. It is designed for use in applications where a high current is required, with a contact current rating of 5A. The relay is suitable for use in a temperature range of -40°C to 70°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Omron G2R-2B4DC12 technical specifications.
| Coil Current | 43.6mA |
| Coil Power | 530mW |
| Coil Resistance | 275R |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 12V |
| Contact Current Rating | 5A |
| Contact Material | Silver |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |