
DPDT power relay with a 5A contact current rating and 380V AC / 125V DC voltage rating. Features a 24V DC coil voltage, 21.6mA coil current, and 530mW coil power. Operates within a -40°C to 70°C temperature range with 15ms operate and 10ms release times. Socket mountable with plug termination and IP40 rating.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Omron G2R2SNDC24S datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Coil Current | 21.6mA |
| Coil Power | 530mW |
| Coil Resistance | 1.113kR |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 24V |
| Contact Current Rating | 5A |
| Contact Material | Silver, Cadmium |
| Current Rating | 5A |
| Depth | 13mm |
| Height | 35.5mm |
| Length | 29mm |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Socketable |
| Operate Time | 15ms |
| Packaging | Bulk |
| Power Consumption | 360mW |
| Ratings | IP40 |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Relay Type | General Purpose |
| Release Time | 10ms |
| Series | G2RS |
| Switching Current | 5A |
| Termination | Plug |
| Throw Configuration | DPDT |
| Voltage Rating (AC) | 380V |
| DC Rated Voltage | 125V |
| Width | 13mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Omron G2R2SNDC24S to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
