
SPST-NO power relay with a 12VDC coil voltage and 12A contact current rating. Features a 400mW coil power, 360 Ohm coil resistance, and 33.3mA coil current. Operates within a -40°C to 85°C temperature range, with 15ms operate time and 5ms release time. Through-hole mounting with PC pin termination. Dimensions: 29mm length, 12.7mm width, 15.7mm height.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Omron G2RL-1A4-DC12 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Coil Current | 33.3mA |
| Coil Power | 400mW |
| Coil Resistance | 360R |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 12V |
| Contact Current Rating | 12A |
| Contact Material | Tin, Silver, Cadmium |
| Depth | 12.7mm |
| Height | 15.7mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 29mm |
| Max Current Rating | 12A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 440V |
| Max Voltage Rating (DC) | 300V |
| Mount | Through Hole |
| Operate Time | 15ms |
| Package Quantity | 20 |
| Packaging | Bulk |
| Power Consumption | 400mW |
| Radiation Hardening | No |
| Relay Type | General Purpose |
| Release Time | 5ms |
| Series | G2RL |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | SPST |
| Voltage Rating (AC) | 440V |
| Weight | 12g |
| Width | 12.7mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Omron G2RL-1A4-DC12 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
