Omron G2RL-1A4-E-CF-DC12 technical specifications.
| Coil Current | 33.3mA |
| Coil Power | 400mW |
| Coil Resistance | 360R |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 12V |
| Contact Current Rating | 16A |
| Contact Material | Silver, Cadmium |
| Height | 15.7mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 29mm |
| Max Current Rating | 16A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 440V |
| Max Voltage Rating (DC) | 300V |
| Mount | Through Hole |
| Operate Time | 15ms |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Consumption | 33mW |
| Radiation Hardening | No |
| Relay Type | General Purpose |
| Release Time | 5ms |
| Series | G2RL |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | SPDT, SPST |
| Width | 12.7mm |