The Omron G2RL-24-CF DC48 is a 24V DC DPDT electromechanical relay with a DIP package and a non-latching relay construction. It has a maximum switching power of 2kVA and a maximum switching current of 8A. The relay operates within a temperature range of -40 to 85°C and has a maximum switching voltage of 300V DC. It is designed for through-hole mounting and has 8 terminals.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Omron G2RL-24-CF DC48 technical specifications.
| Contact Arrangement | DPDT |
| Contact Form | 2 Form C |
| DC Coil Voltage | 48V |
| Coil Current | 8.96mA |
| Coil Resistance | 5.358KOhm |
| Maximum Pick-Up Voltage | 33.6VDC |
| Minimum Dropout Voltage | 4.8VDC |
| Maximum AC Switching Voltage | 440V |
| Maximum DC Switching Voltage | 300V |
| Maximum Switching Current | 8A |
| Maximum Switching Power | 2kVA |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | PC Pin |
| Number of Terminals | 8 |
| Relay Construction | Non-Latching |
| Operate Time | 15ms |
| Package Type | DIP |
| Coil Suppression Diode | No |
| Push to Test Button | No |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |