The Omron G3M-203P-UTU-1-4 DC12 is a solid state relay with a maximum input voltage of 14.4V and maximum output current of 3A. It features a 1-Form-A circuit arrangement and is packaged in a 4-pin SIP module with a maximum seated plane height of 20mm. The relay operates over a temperature range of -30°C to 80°C and has an I/O isolation voltage of 2500V. It is suitable for through hole mounting and is designed for use in DC input applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Omron G3M-203P-UTU-1-4 DC12 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Through Hole |
| Package/Case | SIP Module |
| Pin Count | 4 |
| PCB | 4 |
| Package Length (mm) | 40(Max) |
| Package Width (mm) | 9(Max) |
| Package Height (mm) | 20(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 20(Max) |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Through Hole |
| Maximum Input Voltage | 14.4V |
| I/O Isolation Voltage | 2500V |
| Maximum Output Voltage | 264V |
| Maximum Output Current | 3A |
| Input Type | DC |
| Output Device | Triac |
| Output Type | AC |
| Maximum Turn-Off Time | 9.33ms |
| Maximum Turn-On Time | 9.33ms |
| Circuit Arrangement | 1 Form A |
| Maximum Off-State Leakage Current | 1500uA |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Operating Temperature | 80°C |
| Cage Code | SDM04 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8536410060 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU |
Download the complete datasheet for Omron G3M-203P-UTU-1-4 DC12 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.