Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Omron G3M203P4DC5 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SIP |
| Depth | 9mm |
| Height | 20mm |
| Input Type | DC |
| Length | 40mm |
| Load Current | 3A |
| Max Operating Temperature | 80°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Output Current | 3A |
| Max Output Voltage | 264V |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Relay Type | Relay |
| Series | G3M |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | SPST |
| Turn-On Delay Time | 1ms |
| Width | 9mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Omron G3M203P4DC5 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
