
The Omron G3MC-202P-VD-1DC5 is a solid state relay with a SPST throw configuration and a load current of 2A. It has a package quantity of one and is packaged in bulk. The relay is available in a SIP package with dimensions of 20.5mm in height, 24.5mm in length, and 4.5mm in width. It is designed for through hole mounting.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Omron G3MC-202P-VD-1DC5 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SIP |
| Height | 20.5mm |
| Length | 24.5mm |
| Load Current | 2A |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Relay Type | Relay |
| Series | G3MC |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | SPST |
| Width | 4.5mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Omron G3MC-202P-VD-1DC5 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
