
The Omron G3MC202PDC24 is a solid state relay with a current rating of 2A and a voltage rating of 240V AC and 264V DC. It has a package quantity of one and is packaged in a tray. The relay is approved by UL, CSA, and VDE and has an isolation voltage of 2.5kV. It can operate between -30°C and 80°C and is mounted through a hole or on a PCB.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Omron G3MC202PDC24 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL, CSA, VDE |
| Package/Case | SIP |
| Current Rating | 2A |
| Height | 20.5mm |
| Input Type | DC |
| Isolation Voltage | 2.5kV |
| Length | 24.5mm |
| Load Current | 2A |
| Max Operating Temperature | 80°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Output Current | 2A |
| Max Output Voltage | 264V |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Output Current | 2A |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| Series | G3MC |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | SPST |
| Voltage Rating (AC) | 240V |
| Width | 4.5mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Omron G3MC202PDC24 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
