
The G3NE-220T-2-USDC5 is a solid state relay with a maximum operating temperature of 80°C and a minimum operating temperature of -30°C. It has a load current rating of 20A and an input current rating of 5mA. The relay is designed for panel or chassis mount and features a quick connect termination. It is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Input Current | 5mA |
| Load Current | 20A |
| Max Operating Temperature | 80°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Mount | Panel, Chassis Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Relay Type | Relay |
| RoHS Compliant | No |
| Series | G3NE |
| Termination | Quick Connect |
| Throw Configuration | SPST |
| RoHS | Not Compliant |