
Solid State Relay (SSR) with 60A AC output and 30V DC input. Features 7mA input current, 264V AC max output voltage, and 4kV isolation voltage. Operates within a -30°C to 80°C temperature range. Mounting options include DIN rail, panel, chassis, and screw. RoHS compliant with UL, CSA, and VDE approvals.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Omron G3PA-260B-VDDC5-24 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL, CSA, VDE |
| Current Rating | 60A |
| Depth | 110mm |
| Height | 100mm |
| Input Current | 7mA |
| Input Type | DC |
| Isolation Voltage | 4kV |
| Length | 100mm |
| Load Current | 60A |
| Max Operating Temperature | 80°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Output Voltage | 264V |
| Max Supply Voltage (DC) | 30V |
| Min Supply Voltage (DC) | 4V |
| Max Supply Voltage | 30V |
| Min Supply Voltage | 4V |
| Mount | DIN Rail, Panel, Chassis, Screw |
| Operating Supply Voltage | 30V |
| Output Current | 60A |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Relay Type | Relay |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | G3PA |
| Termination | Screw |
| Throw Configuration | SPST |
| Voltage Rating (AC) | 240V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Omron G3PA-260B-VDDC5-24 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
