
This Omron SSR relay features an 8-pin package with screw mounting, a maximum input voltage of 30V, and a maximum output current of 45A. It has a 1 Form A circuit arrangement and a maximum off-state leakage current of 20,000nA. The relay operates within a temperature range of -30 to 80°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Omron G3PE-245B-3 DC12-24 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Pin Count | 8 |
| PCB | 8 |
| Package Length (mm) | 105(Max) |
| Package Width (mm) | 130.5(Max) |
| Package Height (mm) | 190.5(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 190.5(Max) |
| Mounting | Screw |
| Maximum Input Voltage | 30V |
| I/O Isolation Voltage | 2500V |
| Maximum Output Voltage | 264V |
| Maximum Input Current | 7mA |
| Maximum Output Current | 45A |
| Input Type | DC |
| Output Type | AC |
| Maximum Turn-Off Time | 9.33ms |
| Maximum Turn-On Time | 9.33ms |
| Circuit Arrangement | 1 Form A |
| Maximum Off-State Leakage Current | 20000uA |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Operating Temperature | 80°C |
| Cage Code | SDM04 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8536410060 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU |
Download the complete datasheet for Omron G3PE-245B-3 DC12-24 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.