
Omron's G3TB-OA202PZDC5-24 is a solid state relay with a maximum operating temperature of 80°C and a minimum operating temperature of -30°C. It has a maximum supply voltage of 264V and a maximum voltage rating of 264V. The relay has a turn-on delay time and a turn-off delay time of 1ms each. It is available in a SIP package and is terminated with solder. The relay is rated for a load current of 2A and an input current of 5mA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Omron G3TB-OA202PZDC5-24 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SIP |
| Color | Black |
| Height | 33.2mm |
| Input Current | 5mA |
| Length | 43.5mm |
| Load Current | 2A |
| Max Operating Temperature | 80°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Supply Voltage (AC) | 264V |
| Min Supply Voltage (AC) | 75V |
| Max Voltage Rating (AC) | 264V |
| Output Current | 2A |
| Package Quantity | 1 |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Series | G3TB |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | SPST |
| Turn-Off Delay Time | 1ms |
| Turn-On Delay Time | 1ms |
| Width | 10mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Omron G3TB-OA202PZDC5-24 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.