The Omron G3TC-ODC15 DC15 is a solid state relay with a maximum input voltage of 16V and a maximum output voltage of 60V. It features I/O isolation voltage of 4000V and a maximum input current of 18mA. The relay operates within a temperature range of -30°C to 80°C and has a 4-pin package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Maximum Input Voltage | 16V |
| I/O Isolation Voltage | 4000V |
| Maximum Output Voltage | 60V |
| Maximum Input Current | 18mA |
| Maximum Output Current | 0.05A |
| Input Type | DC |
| Output Type | DC |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Operating Temperature | 80°C |
| Pin Count | 4 |
| RoHS Version | 2002/95/EC |