
AC & DC Output Solid State Relay, PCB Mount, SPST-NO configuration. Features DC input with a maximum input voltage of 1.3V and maximum input current of 50mA. Offers a load current capability of 80mA with a maximum output voltage of 1kV. Surface mountable in an SSOP package with an on-state resistance of 14 Ohms and output capacitance of 6pF. Supplied on tape and reel, RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Omron G3VM-101LR(TR05) datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SSOP |
| Input Type | DC |
| Load Current | 80mA |
| Max Input Current | 50mA |
| Max Input Voltage | 1.3V |
| Max Output Current | 80mA |
| Max Output Voltage | 1kV |
| Mount | Surface Mount |
| On-State Resistance | 14R |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Relay Type | Relay |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | G3VM |
| Termination | SMD/SMT |
| Throw Configuration | SPST |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Omron G3VM-101LR(TR05) to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
