Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Omron G3VM-21ER datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SMD/SMT |
| Forward Current | 30mA |
| Height | 3.65mm |
| Input Type | DC |
| Isolation Voltage | 2.5kV |
| Length | 7.12mm |
| Load Current | 4A |
| Max Input Current | 25mA |
| Max Operating Temperature | 65°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Output Current | 4A |
| Max Output Voltage | 16V |
| Mount | Surface Mount |
| On-State Resistance | 50mR |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Relay Type | Relay |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | G3VM |
| Termination | Gull Wing |
| Throw Configuration | SPST |
| Weight | 0.008818oz |
| Width | 6.4mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Omron G3VM-21ER to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
