
AC & DC Output Solid State Relay (SSR) featuring SPST throw configuration. Designed for surface mount applications with a Gull Wing termination. Handles a load current of up to 500mA and a maximum output voltage of 60V. DC input type requires a maximum input voltage of 1.3V and a maximum input current of 50mA. Offers an on-state resistance of 2 Ohms and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Omron G3VM-61D1(TR) datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SMD/SMT |
| Input Type | DC |
| Load Current | 500mA |
| Max Input Current | 50mA |
| Max Input Voltage | 1.3V |
| Max Output Current | 500mA |
| Max Output Voltage | 60V |
| Mount | Surface Mount |
| On-State Resistance | 2R |
| Package Quantity | 1500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Relay Type | Relay |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | G3VM |
| Termination | Gull Wing |
| Throw Configuration | SPST |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Omron G3VM-61D1(TR) to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
