
The Omron G3VM-61VY is a solid state relay with a maximum output voltage of 60V and a maximum output current of 70mA. It has a package case of SOP and a surface mount type. The relay operates within a temperature range of -40°C to 85°C. It is compliant with RoHS regulations and has a throw configuration of SPST. The relay has a turn-on delay time of 5ms and is suitable for use with DC input.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Omron G3VM-61VY datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOP |
| Depth | 3.6mm |
| Forward Current | 3mA |
| Height | 2.5mm |
| Input Type | DC |
| Isolation Voltage | 3.75kV |
| Length | 4.4mm |
| Load Current | 70mA |
| Max Input Current | 50mA |
| Max Input Voltage | 1.3V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 70mA |
| Max Output Voltage | 60V |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | G3VM |
| Termination | Gull Wing |
| Throw Configuration | SPST |
| Turn-On Delay Time | 5ms |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Omron G3VM-61VY to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
