The Omron G4A-1A-PE24DC is a non-latching electromechanical relay with a single pole, single throw normally open contact arrangement. It operates at a DC coil voltage of 24V and has a coil current of 37.5mA with a resistance of 640 ohms. The relay has a maximum pick-up voltage of 16.8VDC and a minimum dropout voltage of 2.4VDC. It can switch up to 20A of current and withstand an AC switching voltage of 250V. The relay is mounted through a hole and has a PC pin termination style with 4 terminals. It has a non-latching relay construction and an operate time of 20ms. The relay is rated for operation between -20°C and 60°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Contact Arrangement | SPST-NO |
| Contact Form | 1 Form A |
| DC Coil Voltage | 24V |
| Coil Current | 37.5mA |
| Coil Resistance | 640Ohm |
| Maximum Pick-Up Voltage | 16.8VDC |
| Minimum Dropout Voltage | 2.4VDC |
| Maximum AC Switching Voltage | 250V |
| Maximum Switching Current | 20A |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | PC Pin |
| Number of Terminals | 4 |
| Relay Construction | Non-Latching |
| Operate Time | 20ms |
| Coil Suppression Diode | No |
| Push to Test Button | No |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU |