The G4W-1112P-US-TV8-HP DC100 is a non-latching SPST-NO electromechanical relay with a contact arrangement of 1 Form A. It has a DC coil voltage of 100V and a coil current of 8mA. The coil resistance is 12.5Kohm. The relay has a maximum pick-up voltage of 80VDC and a minimum dropout voltage of 10VDC. It can handle a maximum AC switching voltage of 250V and a maximum DC switching voltage of 125V. The relay can switch a maximum current of 15A and a maximum power of 3.75kVA. It is designed for through-hole mounting with a PC pin termination style and has 4 terminals. The relay operates within a temperature range of -25°C to 55°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Contact Arrangement | SPST-NO |
| Contact Form | 1 Form A |
| DC Coil Voltage | 100V |
| Coil Current | 8mA |
| Coil Resistance | 12.5KOhm |
| Maximum Pick-Up Voltage | 80VDC |
| Minimum Dropout Voltage | 10VDC |
| Maximum AC Switching Voltage | 250V |
| Maximum DC Switching Voltage | 125V |
| Maximum Switching Current | 15A |
| Maximum Switching Power | 3.75kVA |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | PC Pin |
| Number of Terminals | 4 |
| Relay Construction | Non-Latching |
| Operate Time | 20ms |
| Coil Suppression Diode | No |
| Push to Test Button | No |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 55°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU |